Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” – Łódź, 21-28 czerwca 2016

Klub Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi, działający przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, spotkał się 21 czerwca 2016 r. w gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Gościem spotkania był prof. dr hab. Grzegorz Hryciuk z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił wykład wprowadzający w tematykę otwieranej jednocześnie planszowej wersji wystawy „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział IPN we Wrocławiu przy współpracy Politechniki Wrocławskiej w 70. rocznicę mordu dokonanego w 1941 r. przez Niemców na polskich profesorach we Lwowie. Prezentuje to wydarzenie w szerszym kontekście – po pierwsze, miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zmierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącejLwów i Wrocław.

W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiejzaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

W 2016 r. przypada 75. rocznica mordu.

Wystawa prezentowana była w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi do 28 czerwca br.

foto: Marzena Kumosińska

do góry