Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy plenerowej „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć” – Piotrków Trybunalski, 20-27 marca 2017

  • Plakat wystawy

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza w dniach 20-27 marca 2017 r. do zapoznania się z prezentowaną na skwerze przy pomniku Jana Pawła II w Parku Śródmiejskim w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Słowackiego) wystawą „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”.

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Jest jednym w z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w ubiegłym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Główny przekaz podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni. Celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie jest akcentowany polski wymiar roku 1956. 

do góry