Nawigacja

Aktualności

Konferencje naukowe w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – Piotrków Trybunalski, 22-23 marca 2017

 • Program konferencji 1
  Program konferencji 1
 • Program konferencji 2
  Program konferencji 2
 • Program konferencji 3
  Program konferencji 3
 • Program konferencji 4
  Program konferencji 4

W ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, odbywających się w tym roku w Piotrkowie Trybunalskim, w dniach 22-23 marca 2017 r. odbywać będą się konferencje naukowe poświęcone wspólnym aspektom historii Polski i Węgier.

Organizatorami przedsięwzięć są Instytut Badań nad Parlamentaryzmem, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

22 marca 2017 r. (środa) o godz. 10.00 w Muzeum Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim (Plac Zamkowy 4) rozpocznie się konferencja pt. „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej”.

Tego samego dnia o godz. 12.30, rozpocznie się w tym miejscu konferencja pt. „Polscy i węgierscy parlamentarzyści – ofiary represji totalitarnych”.

23 marca 2017 r. (czwartek) od godz. 10.00, również na terenie Muzeum, toczyć się będą obrady konferencji pt. „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej. Wspólne losy Polaków i Węgrów w XX w.”.

W tym dniu o godz. 16.30 cykl konferencji zakończy odbywająca się w piotrkowskim Centrum idei „Ku Demokracji” (ul. Rycerska 3) sesja zatytułowana „Polscy i węgierscy kandydaci na ołtarze: ks. Jerzy Popiełuszko, bp Aron Marton, Janos Esterhazy. Symbole niezłomności w obliczu próby”.

Wśród prelegentów konferencji znajdzie się dr Sebastian Pilarski, pracownik Archiwum Oddziału IPN w Łodzi, który przedstawi referat pt. Stanowisko władz Rzeczypospolitej w latach 30-tych XX w. wobec kwestii ustanowienia granicy polsko-węgierskiej.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentować będą również: prof. dr hab. Sławomir Kalbarczyk, Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska, dr Paweł Sasanka, dr Wojciech Frazik.

Pełne programy poszczególnych konferencji prezentujemy w załącznikach.

W wydarzenia związane z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wpisuje się również prezentowana staraniem Oddziału IPN w Łodzi w dniach 20-27 marca 2017 r. na skwerze przy pomniku Jana Pawła II w Parku Śródmiejskim w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Słowackiego) wystawa „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”.

do góry