Nawigacja

Aktualności

Konferencje naukowe w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – Piotrków Trybunalski, 22-23 marca 2017

W ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, odbywających się w tym roku w Piotrkowie Trybunalskim, w dniach 22-23 marca 2017 r. miały miejsce konferencje naukowe poświęcone wspólnym aspektom historii Polski i Węgier.

Organizatorami przedsięwzięć byli: Instytut Badań nad Parlamentaryzmem, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

22 marca 2017 r. w Muzeum Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się konferencja pt. „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej”.

Tego samego dnia po południu w tym samym miejscu toczyły sie obrady konferencji pt. „Polscy i węgierscy parlamentarzyści – ofiary represji totalitarnych”.

23 marca 2017 r., również na terenie Muzeum, toczyły się obrady konferencji pt. „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej. Wspólne losy Polaków i Węgrów w XX w.”.

W tym dniu po południu cykl konferencji zakończyła odbywająca się w piotrkowskim Centrum idei „Ku Demokracji” sesja zatytułowana „Polscy i węgierscy kandydaci na ołtarze: ks. Jerzy Popiełuszko, bp Aron Marton, Janos Esterhazy. Symbole niezłomności w obliczu próby”.

Wśród prelegentów konferencji znalazł się dr Sebastian Pilarski, pracownik Archiwum Oddziału IPN w Łodzi, który przedstawił referat pt. Stanowisko władz Rzeczypospolitej w latach 30-tych XX w. wobec kwestii ustanowienia granicy polsko-węgierskiej.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali również z referatami: prof. dr hab. Sławomir Kalbarczyk, Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska, dr Paweł Sasanka, dr Wojciech Frazik.

W wydarzenia związane z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wpisuje się również prezentowana staraniem Oddziału IPN w Łodzi w dniach 20-27 marca 2017 r. na skwerze przy pomniku Jana Pawła II w Parku Śródmiejskim w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Słowackiego) wystawa „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”.

do góry