Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Piotrkowianie z wyboru, a nie z urodzenia…” i projekt „Kamienie pamięci” – Piotrków Trybunalski, 5 kwietnia 2017

5 kwietnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim otwarto wystawę „Piotrkowianie z wyboru, a nie z urodzenia…” i podsumowano projekt IPN „Kamienie pamięci”.

Spotkani otworzył Grzegorz Nawrot, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

W trakcie spotkania uczniowie piotrkowskiego Gimnazjum nr 4 zaprezentowali swoje prace w ramach projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci”, upamiętniające ludzi związanych z Piotrkowem Trybunalskim, którzy dzięki bohaterskim czynom zapisali się na kartach historii.

„Kamienie Pamięci” to projekt Instytutu Pamięci Narodowej służący upamiętnianiu osób, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju.

Poniżej prezentujemy opis spotkania, autorstwa Edyty Wróbel, nauczycielki Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim:

Uroczyste otwarcie wystawy, które odbyło się 5 kwietnia 2017 r. w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, to podziękowanie dla ludzi związanych z naszym miastem, zwyczajnym-niezwyczajnym piotrkowianom z wyboru, a nie z urodzenia: pani Wacławie Kamieńskiej, księdzu Remigiuszowi Wysockiemu i rodzinie Budzanowskich.

„Piotrkowianie z wyboru, a nie z urodzenia” to wystawa zorganizowana przez Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim, związana z projektem Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie pamięci”. Przewodnim hasłem projektu są słowa Kamila Cypriana Norwida – „że to nie łzy są, ale że kamienie”. Pamiątkowe statuetki – symboliczne kamienie, są metaforą trwałości pamięci o bohaterach projektów.

Wystawa przybliża wybranych bohaterów „Kamieni pamięci”. Mieszkańców naszego 800-letniego grodu, którzy swoje dorosłe życie związali z naszym miastem i są współtwórcami bogatej historii Piotrkowa Trybunalskiego. Ich życie to świadectwo, że warto walczyć o prawa człowieka, wolność, prawdę.

Jedna z edycji miała przywrócić pamięć o nauczycielach historii prawdziwej – cichych bohaterach codzienności – pedagogach, wychowawcach, którzy w okresach, kiedy obowiązywała narzucona wersja historii lub nie można jej było uczyć w ogóle, dochowali wierności ucząc młodzież, jak było naprawdę. Bohaterem został Teofil Budzanowski, związany z piotrkowską oświatą w latach powojennych.

Kolejna edycja „Kamieni pamięci” miała zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia związane z akcją „Burza”, aby pokazać jej ogólnopolski charakter. Bohaterkami zostały łączniczki i sanitariuszki, które stanowiły cichy front polskich dziewcząt w okresie II wojny światowej. Jedną z nich jest Wacława Kamieńska – nestorka polskiego pielęgniarstwa.

Ksiądz Remigiusz Wysocki – „zwykły kapłan”, który działał aktywnie w środowisku lokalnym do 1990 r., zgodnie z dewizą świętego Pawła „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj.”, został bohaterem edycji „Z modlitwą Ojczyźnie”. Wierny ojczyźnie, występował w obronie godności ludzkiej, był ambasadorem uniwersalnych wartości oraz idei wolnej Polski w czasach rodzącej się „Solidarności”.

Wystawę przygotowaną przez Gimnazjum nr 4 można oglądać do końca kwietnia w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

foto: Kacper Jeż

  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
  • Zdjęcia ze spotkania
do góry