Nawigacja

Aktualności

W Klubie im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” wykład nt. ucieczek piłkarzy w czasach PRL – Zduńska Wola, 12 czerwca 2017

  • zdjęcie

W dniu 12 czerwca 2017 r. w zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” odbyło się kolejne spotkanie współtworzonego z Oddziałem IPN w Łodzi Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zduńskiej Woli. Poza klubowiczami, wzięli w nim również udział słuchacze Uniwerstytetu Trzeciego Wieku.

Z prelekcją pt. Ucieczki piłkarzy w czasie PRL wystąpił dr Sebastian Pilarski, pracownik Archiwum Oddziału IPN w Łodzi.

Tematem wystąpienia były historie polskich piłkarzy, którzy z różnych przyczyn postanowili uciec na Zachód, aby tam znaleźć lepsze warunki do rozwoju swojej kariery sportowej. Utytułowani, sławni uznawani za gwiazdy w PRL gwałtownie przerywali swoje kariery i ryzykując przedostawali się do Europy Zachodniej stając się zawodnikami znanych europejskich klubów, przede wszystkim niemieckich.

Dr Sebastian Pilarski przedstawił sylwetki kilkunastu piłarzy w tym najbardziej znanych Andrzeja Rudego, Zygfryda Sołtysika, Jana Banasia czy Marka Leśniaka, którzy zdecydowali się na nielegalną emigrację i kontynuowanie kariery poza granicami kraju.

Tutaj można zapoznać się z zapisem zrealizowanej z udziałem dr. Sebastiana Pilarskiego audycji pr. III Polkiego Radia pt. Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę (Białe plamy/Trójka)

do góry