Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki” - Kutno, 2-30 czerwca 2017

W dniach 2-30 czerwca 2017 r. na Placu Piłsudskiego w Kutnie prezentowana jest wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „Jarocin w obiektywie bezpieki”. Wystawa towarzyszyła odbywającemu się 3 czerwca na Stadionie Kutnowianka festiwalowi rockowemu Qtnoizz Fest.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Jarocin w obiektywie bezpieki

Pracownicy łódzkiego Oddziału IPN odnaleźli na początku 2004 r. materiały operacyjne służb bezpieczeństwa dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie. Ponieważ odnalezione teczki zawierały dużą ilość interesujących fotografii, zdecydowano się na wydanie publikacji – albumu Jarocin w obiektywie bezpieki. Wspomniana publikacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Podczas pracy nad nią starano się nie tylko przedstawić zakres inwigilacji i specyfikę SB-eckich źródeł, ale także ukazano problem na szerszym tle społecznym, docierając do muzyków, organizatorów festiwalu i ówczesnych decydentów. Opisano zmagania muzyków z cenzurą, ich stanowisku wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i PRL-owskiej rzeczywistości. Rozmawiano z muzykami zespołów: Dezerter, Moskwa, Brygada Kryzys, Abbadon, T.Love, z organizatorem festiwalu Walterem Chełstowskim i ówczesnymi ministrami kultury: Kazimierzem Żygulskim i Józefem Tejchmą. W albumie znalazły się też wycinki prasowe, teksty utworów i reprodukcje plakatów i folderów festiwalowych.

Kontynuacją wykonanych wówczas prac jest wystawa, nosząca taki sam tytuł. Składają się na nią fotografie ze zbiorów IPN – z zachowanymi oryginalnymi podpisami funkcjonariuszy SB. Ekspozycję uzupełniono zdjęciami łódzkiego fotografika Tomasza Barasińskiego. Prezentowane są także wydawnictwa związane z festiwalem – foldery, znaczki, plakaty. Wystawa składa się z dwóch części. Prezentuje historię imprezy i jej charakter – począwszy od Wielkopolskich Rytmów Młodych aż do 1994 r. Przedstawione materiały opatrzone są komentarzem i podpisami. Ukazane jest także życie miasta podczas festiwalu, wydarzenia na scenie oraz jarocińska publiczność.

Wystawa została po raz pierwszy otwarta 3 czerwca 2005 r. w podcieniach jarocińskiego Ratusza i na Rynku Starego Miasta.

Autorzy merytoryczni: dr Tomasz Toborek, prof. dr hab. Krzysztof Lesiakowski, Paweł Perzyna

Projekt graficzny: Andrzej Rosołek

foto: Aleksandra Szafrańska

 

do góry