Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki” – Podkowa Leśna, 11 września – 11 października 2017

  • Plakat wystawy o Jarocinie

Od 11 września do 11 października 2017 r. na terenie Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 w Podkowie Leśnej (ul. Wiewiórek 2/4) prezentowana będzie wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „Jarocin w obiektywie bezpieki”.

Powstanie wystawy wiąże się ze znaleziskiem, jakiego dokonali na początku 2004 r. pracownicy łódzkiego IPN – natknęli się na materiały operacyjne służb bezpieczeństwa dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie. Odnalezione teczki zawierały wiele interesujących fotografii, zdecydowano się więc na wydanie albumu, który zatytułowano Jarocin w obiektywie bezpieki.

Publikacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Postarano się w niej przedstawić nie tylko zakres inwigilacji i specyfikę SB-eckich źródeł, ale także ukazać problem na szerszym tle społecznym. Dotarto do muzyków, organizatorów festiwalu i ówczesnych decydentów. Opisano zmagania muzyków z cenzurą, ich stanowisku wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i PRL-owskiej rzeczywistości. Rozmawiano z muzykami zespołów: Dezerter, Moskwa, Brygada Kryzys, Abbadon, T.Love, z organizatorem festiwalu Walterem Chełstowskim i ówczesnymi ministrami kultury: Kazimierzem Żygulskim i Józefem Tejchmą. W albumie znalazły się też wycinki prasowe, teksty utworów i reprodukcje plakatów i folderów festiwalowych.

Wystawa pod tym samym tytułem jest kontynuacją projektu. Składają się na nią fotografie ze zbiorów IPN, z zachowanymi oryginalnymi podpisami funkcjonariuszy SB. Uzupełniono je zdjęciami łódzkiego fotografika Tomasza Barasińskiego. Zaprezentowano także wydawnictwa związane z festiwalem – foldery, znaczki i plakaty.

Ekspozycja prezentuje historię imprezy i jej charakter – począwszy od Wielkopolskich Rytmów Młodych, aż do 1994 r. Przedstawione materiały opatrzone są komentarzem i podpisami. Ukazane jest także życie miasta podczas festiwalu, wydarzenia na scenie oraz jarocińska publiczność.

Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana 3 czerwca 2005 r. w podcieniach jarocińskiego Ratusza i na Rynku Starego Miasta.

Autorzy: dr Tomasz Toborek, prof. dr hab. Krzysztof Lesiakowski, dr Paweł Perzyna, Andrzej Rosołek (projekt graficzny).

do góry