Nawigacja

Aktualności

Zajęcia poświęcone rtm. Witoldowi Pileckiemu z okazji emisji monety z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” – Piotrków Trybunalski, 6 października 2017

6 października 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się promocja monety z wizerunkiem patrona szkoły, wydanej z końcem września przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w prowadzonych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi quizie i zajęciach z puzzlami edukacyjnymi „IV rozbiór Polski”, przypominających postać Rotmistrza.

Rotmistrz Witold Pilecki ps. „Witold” to kolejna postać upamiętniona monetą okolicznościową przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” poświęconej bohaterom polskiej wolności.

Srebrna dziesięciozłotówka Witold Pilecki ps. „Witold”, którą od 28 września sprzedaje NBP, to trzecia moneta z serii upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych. W lutym bieżącego roku do rąk kolekcjonerów trafiły dwie pierwsze z 23 planowanych monet: inaugurująca serię moneta „Żołnierze Niezłomni” oraz „Danuta Siedzikówna »Inka«”.

Rewers monety poświęconej jednemu z największych bohaterów, zaprojektowany przez Urszulę Walerzak, przedstawia wizerunki: Witolda Pileckiego „Witolda”, orła wojskowego, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się, jak trzeba”. Na awersie, wspólnym dla całej serii, zaprojektowanym przez Dobrochnę Surajewską, przedstawiono rozerwane kraty więzienne oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Srebrna dziesięciozłotówka wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tysięcy sztuk. Jej cena emisyjna to 120 złotych.

foto: Paweł Kowalski

do góry