Nawigacja

Aktualności

Warsztaty na temat Zbrodni Wołyńskiej – 20 września 2018

  • Okładka teki edukacyjnej

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi przygotowuje 20 września 2018 r. (czwartek) warsztaty dla nauczycieli poświęcone zagadnieniom Zbrodni Wołyńskiej. W trakcie zajęć pracownicy łódzkiego IPN odniosą się również do wydarzeń z września 1939 r. oraz lat 1940-1942, który były kluczowe dla zrozumienia przebiegu zbrodni i poczynań strony ukraińskiej.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną materiały edukacyjne IPN „»Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...«. Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć”.

Tom, który jest pracą zbiorową napisaną pod kierunkiem Olgi Tumińskiej (Biuro Edukacji Narodowej IPN), adresowany jest do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zawiera wstęp historyczny o stosunkach polsko-ukraińskich w latach 1918–1945, scenariusze zajęć o „akcji antypolskiej” OUN-UPA, o ludobójstwie na Kresach Południowo-Wschodnich w relacjach świadków, o „sprawiedliwych” Ukraińcach ratujących Polaków oraz porównaniu zbrodni ludobójstwa w Kambodży, Rwandzie i na Wołyniu oraz Holokaustu.

Książkę uzupełnia blok materiałów pomocniczych: fragmenty relacji świadków (nagranych w całości na dołączonej do tomu płycie), dokumenty polskiego podziemia, opis stanu śledztwa dotyczącego Zbrodni Wołyńskiej i fragmenty debaty „Wołyń 1943: jak o tym uczyć”, a także zdjęcia archiwalne oraz mapy.

Szczegóły pod numerem tel. 42/ 617-65-50.

do góry