Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamięci płk. Janusza Jagryma-Maleszewskiego – Łódź, 4 września 2018

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi zaprosiły 4 września 2018 r. na uroczystość odsłonięcia przy wejściu do budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi tablicy poświęconej płk. Januszowi Zygmuntowi Jagrym-Maleszewskiemu, Komendantowi Głównemu Policji Państwowej w latach 1926-1935, patronowi Policji województwa łódzkiego.

Uroczystość wpisała się w obchody 100-lecia powstania Policji Państwowej.

***

Pułkownik Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski (1879-1942) urodzony w Czarnocinie w powiecie piotrkowskim. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich, uczestnik szarży pod Rokitną, gdzie dowodził późniejszym 2 pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.

Był jednym z sześciu komendantów głównych policji okresu międzywojennego. Służbę na tym stanowisku pełnił 9 lat, od 1926 do 1935 r., następnie przez 3 lata był senatorem z województwa kieleckiego.

***

Tablica została sfinansowana ze środków Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w ramach działań na 100-lecie odrodzenia Rzeczypospolitej.

foto: Przemysław Brzeziński

do góry