Nawigacja

Aktualności

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęło prace ekshumacyjne w Wieluniu – 17 września 2018

17 września 2018 r. specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli prace poszukiwawcze, mające na celu zbadanie prawdopodobnego miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1945–1956 na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. 3 Maja w Wieluniu.

Miejsce pod cmentarnym murem wytypowane zostało na podstawie zachowanych relacji świadków oraz rodzin ofiar, które oznaczyły miejsca pochówków. Również dokumenty UB zawierają informacje wskazujące, że na terenie cmentarza w Wieluniu grzebano zwłoki zabitych w czasie walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Na nekropolii tej prawdopodobnie grzebano też ciała żołnierzy straconych w wieluńskim więzieniu na podstawie wyroków śmierci oraz zamordowanych w trakcie śledztwa przez funkcjonariuszy PUBP w Wieluniu. Byli to przede wszystkim żołnierze walczący w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zwłaszcza w działającym na tym obszarze oddziale ppor. Alfonsa Olejnika „Babinicza”.

Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do dwóch osób. Prace są kontynuowane. Na miejscu obecny jest prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi.

do góry