Nawigacja

Aktualności

Akcja IPN „Łódzki Przystanek Niepodległość” – Łódź, 11 listopada 2018

11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odsyskania Niepodległości przez Polskę, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosił do udziału w okolicznościowej akcji.

Nazwa „Łódzki Przystanek Niepodległość” – hasło imprezy – stanowiła nawiązanie do słów przypisywanych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Na scenie zlokalizowanej na Rynku Manufaktury (element VIII Pikniku Niepodległościowego w CH Manufaktura) staraniem łódzkiego IPN zaprezentowany został blisko trzygodzinny program patriotyczny – wystąpili m.in. Krzysztof Kaczmarek z Teatru Zwierciadło, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, chór Cantylena. Zaprezentowane zostanały arie i pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu śpiewaków operowych, a także projekt Rafała Tomczyka „Moje serce jest biało-czerwone”.

Na nieodległym od Rynku Manufaktury Placu Wolności staraniem IPN zlokalizowany został przystanek tramwajowy, tj. tytułowy Przystanek Niepodległość, na którym zatrzymywały się zabytkowe pojazdy wożące łodzian na przejażdżki historyczne z przewodnikiem.

Między godziną 12.00 a 16.00 po Łodzi kursowały dwa zabytkowe pojazdy – Sanok z 1928 r. oraz Konstal 5N, wyprodukowany na początku lat 60 ubiegłego wieku. Tramwaj SANOK dojeżdżał do osiedla Radiostacja, gdzie pasażerowie mogli zwiedzać budynek Polskiego Radia Łódź, będący symbolem radiofonii II RP. Druga trasa kończyła się na Karolewie.

W trakcie akcji rozdawana była broszura „Oto nadeszła wolność”, prezentująca rok 1918 w łódzkich drukach ulotnych. Poza broszurą, każdy uczestnik wydarzenia otrzymywał na pamiątkę od konduktorów, a także w namiocie IPN na Rynku Manufaktury okolicznościowy bilet.

Namiot IPN

To trzeci element naszej akcji. Specjalny, obejmujący powierzchnię 200 mkw namiot IPN, był jednocześnie częścią VIII Pikniku Niepodległościowego w CH Manufaktura.

W tym miejscu łódzcy aktorzy Teatru Powszechnego: Michał Szewczyk i Mirosław Henke prezentowali wydane przez łódzki IPN fragmenty historycznych publikacji związanych z wydarzeniami 1918 roku.

Harcerze ZHP przygotowali ekspozycję dotyczącą polskiego skautingu. Ponadto w namiocie IPN znalazł się kącik dziecięcy z licznymi grami i konkursami historycznymi. Nagrodami były publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

Przed namiotem wystawione zostały auta ilustrujące rozwój motoryzacji: Polonez z lat 70-tych i prototyp samochodu solarnego napędzanego energią słoneczną, zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej. 

W strefie IPN prezentowana była wystawa „Ojcowie Niepodległości”, filmy ze współtworzonego przez Oddział IPN w Łodzi i TVP3 Łódź cyklu „Łódzkie drogi ku wolności”, a także wydawnictwa Instytutu.

 

foto: Blersport

do góry