Nawigacja

Aktualności

Akcja IPN „Łódzki Przystanek Niepodległość” – Łódź, 11 listopada 2018

  • Łódzki tramwaj do wolności

Zapraszamy do udziału w akcji realizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nazwa „Łódzki Przystanek Niepodległość” nawiązuje do słów przypisywanych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Pod takim hasłem świętować będziemy w Łodzi 11 listopada.

Na scenie zlokalizowanej na Rynku Manufaktury (element VIII Pikniku Niepodległościowego w CH Manufaktura) staraniem łódzkiego IPN prezentowany będzie blisko trzygodzinny program patriotyczny – wystąpią m.in. Krzysztof Kaczmarek z Teatru Zwierciadło (godz. 11.05), Chór Dziecięcy Miasta Łodzi (godz. 13.00), chór Cantylena (godz. 13.50). O godz. 14.20 zaprezentowane zostaną arie i pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu śpiewaków operowych. O godz. 13.35 zaprezentowany zostanie projekt Rafała Tomczyka „Moje serce jest biało-czerwone”.

Na nieodległym od Rynku Manufaktury Placu Wolności staraniem IPN zlokalizowany zostanie przystanek tramwajowy, tj. tytułowy Przystanek Niepodległość, na którym będą się zatrzymywać zabytkowe pojazdy wożące łodzian na przejażdżki historyczne z przewodnikiem.

Między godziną 12.00 a 16.00 po Łodzi kursować będą dwa zabytkowe pojazdy – Sanok z 1928 r. oraz Konstal 5N, wyprodukowany na początku lat 60 ubiegłego wieku. Tramwaj SANOK dojeżdżał będzie do osiedla Radiostacja, gdzie pasażerowie będą mogli zwiedzać budynek Polskiego Radia Łódź, będący symbolem radiofonii II RP. Druga trasa kończyć będzie się na Karolewie.

Tramwaj SANOK

Trasa: Plac Wolności – Radiostacja – Plac Wolności

Odjazdy z Pl. Wolności: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00

Odjazdy z Radiostacji: 12.45, 13.45, 14.45, 15.45

Tramwaj 5N

Trasa Plac Wolności – Karolew – Plac Wolności

Odjazdy z Pl. Wolności: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00

Odjazdy z Karolewa: 12.40, 13.40, 14.40, 15.40

W trakcie akcji rozdawana będzie broszura „Oto nadeszła wolność”, prezentująca rok 1918 w łódzkich drukach ulotnych. Przejazd tramwajami będzie bezpłatny. Poza broszurą, każdy uczestnik wydarzenia otrzyma na pamiątkę okolicznościowy bilet. Można o niego pytać u konduktorów oraz w namiocie IPN na Rynku Manufaktury.

Namiot IPN

To trzeci element naszej akcji. Specjalny, obejmujący powierzchnię 200 mkw namiot IPN, to również część VIII Pikniku Niepodległościowego w CH Manufaktura.

W tym miejscu łódzcy aktorzy Teatr Powszechnego: Michał Szewczyk i Mirosław Henke prezentować będą wydane przez łódzki IPN fragmenty historycznych publikacji związanych z wydarzeniami 1918 roku.

Harcerze ZHP przygotują ekspozycję dotyczącą polskiego skautingu. Ponadto w namiocie IPN znajdzie się kącik dziecięcy z licznymi grami i konkursami historycznymi. Nagrodami będą publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

Przed namiotem wystawione zostaną auta ilustrujące rozwój motoryzacji: Polonez z lat
70-tych i prototyp samochodu solarnego napędzanego energią słoneczną, zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej. 

W strefie IPN prezentowana będzie wystawa „Ojcowie Niepodległości”, filmy ze współtworzonego przez Oddział IPN w Łodzi i TVP3 Łódź cyklu „Łódzkie drogi ku wolności”, a także wydawnictwa Instytutu.

Serdecznie zapraszamy.

 

do góry