Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata” – Łódź, 28 czerwca-15 lipca 2022

W roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w kolejnych miastach Polski prezentowana jest wystawa plenerowa poświęconą tej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej.

  • zaproszenie
    IPN_wystawa - zaproszenie_internetowe_v2-res

30 czerwca 2022 r. o godz. 10.00 zapraszamy na Plac Henryka Dąbrowskiego w Łodzi na briefing połączony z otwarciem wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”.

Data nie jest przypadkowa – tego dnia 79 lat temu Niemcy aresztowali gen. Stefana Roweckiego „Grota”, twórcę i dowódcę Armii Krajowej.

Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN opowiada o AK – zakonspirowanym Wojsku Polskim, części Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury PPP, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Ekspozycja złożona z 87 plansz po raz pierwszy zaprezentowana została 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie – w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Gościła już w Kielcach, Katowicach, Szczecinie i Rzeszowie, do marca 2023 r. odwiedzi też Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok i Olsztyn. Łodzianie będą ją mogli oglądać między 28 czerwca a 15 lipca 2022 r.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną w Oddziałowym Biuerze Edukacji Naroowej IPN w Łodzi biograficzną wystawą elementarrną poświęconą postaci wywodzącego się z Piotrkowa Trybunalskeigo gen. Stefana Roweckiego.

 

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

do góry