Nawigacja

Aktualności

Trwa akcja edukacyjna łódzkiego IPN „Śladami wolnego słowa po Łodzi – od Józefa Piłsudskiego do ojca Stefana Miecznikowskiego” – 10 listopada 2016 – 12 maja 2017

  • Tablica w miejscu zamieszkania Jóżefa Piłsudskiego w Łodzi

Zapraszamy do udziału w ciekawej i nietypowej akcji edukacyjnej: „Śladami wolnego słowa po Łodzi – od Józefa Piłsudskiego do ojca Stefana Miecznikowskiego”.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi proponuje wszystkim chętnym udział w wycieczce edukacyjnej z wykorzystaniem audioprzewodnika, dostępnego po pobraniu na smartfona aplikacji audiotrip. Termin wycieczki każdy uczestnik akcji ustala sobie sam. Trasa prowadzi przez miejsca związane z walką łodzian o wolność wypowiedzi od czasów carskiego samodzierżawia, przez okres okupacji niemieckiej, aż do czasów Polski Ludowej.

W grudniu 2016 r. dobiegł końca pierwszy etap akcji. Swój udział w niej udokumentowało zdjęciami i notkami biograficznymi bohaterów siedem zorganizowanych grup szkolnych (około 150 uczniów) oraz kilkunastu uczestników indywidualnych. Dwie osoby otrzymały nagrody główne za odwiedzenie wszystkich czternastu punktów wymienionych w przewodniku. Jako element akcji 13 grudnia 2016 r. w Muzeum Książki Artystycznej Jadwigi i Pawła Tryznów przy ul Tymienieckiego 24 w Łodzi odbył się cykl wykładów, warsztatów oraz prezentacji poświęconych historii społecznej stanu wojennego w Polsce.

W związku z dużym zainteresowaniem Oddział IPN w Łodzi postanowił przedłużyć czas trwania akcji do 12 maja 2017 r., gdy obchodzona jest rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Śladami wolnego słowa po Łodzi

Spacer obejmuje 14 punktów zaznaczonych na mapie Łodzi (ok. 6,5 km). Każdy, kto prześle minimum cztery zrobione przez siebie zdjęcia opisanych w audiotripie miejsc, do których dołączy dwuzdaniowe notatki biograficzne bohaterów wymienionych w przewodniku, otrzyma nagrodę. Zadania konkursowe należy przesyłać na adres e-mail oben.lodz@ipn.gov.pl (należy podać imię i nazwisko oraz wiek autora).

Organizatorzy przygotowali dla uczestników 200 nagród: dla dzieci gry edukacyjne (Polak Mały lub Obrona Lwowa), dla młodzieży i dorosłych książki (Niezależna muzyka rockowa lub Bezbronne miasto, Łódź 1914-1918). W przypadku udziału zorganizowanych grup szkolnych nagrody są przekazywane do wykorzystania przez nauczycieli w postaci zestawu czterech gier i egzemplarzy książek do biblioteki.

Wśród tych, którzy prześlą zdjęcia z wszystkich 14 miejsc zaprezentowanych w audiotripie Śladami wolnego słowa oraz dołączą dwuzdaniowe notki biograficzne o przynajmniej pięciu bohaterach wycieczki, rozlosowywane są dodatkowo zestawy edukacyjne: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944 (dzieci do lat 14) oraz albumy Łódź na mapach 1793–1939 (młodzież i dorośli). Szkoły w losowaniu traktowane są jak indywidualni uczestnicy. O wynikach losowania zwycięzcy są powiadamiani drogą mailową.

Jak korzystać z aplikacji Audiotrip z wycieczką Śladami wolnego słowa

  1. Pobieramy darmową aplikację Audiotrip w sklepie Google Play (telefony z systemem Android) lub App Store (iphone).
  2. Otwieramy aplikację i rejestrujemy się lub logujemy, jeśli posiadamy już konto.
  3. Wchodzimy do katalogu (ikonka na dolnym pasku) i wyszukujemy interesującą nas wycieczkę Śladami wolnego słowa (wycieczka jest bezpłatna).
  4. Pobieramy plik Śladami wolnego słowa na telefon.
  5. Przechodzimy do zakładki „Moje trasy”, gdzie wyświetla się pobrana wycieczka.
  6. Po naciśnięciu ikonki uruchamia się audioprzewodnik.
  7. Wycieczkę można zacząć od dowolnego punktu (do poprawnego działania aplikacji wymagane jest włączenie w telefonie GPS).
  8. W każdym z punktów wysłuchamy komentarzy historycznych, ilustrowanych archiwalnymi fotografiami. Spacer można zacząć w dowolnym punkcie, zwiedzając wybrane miejsca. Autorzy zalecają jednak odwiedzenie wszystkich punktów w kolejności przedstawionej w pobranej wycieczce.
do góry