Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolska akcja społeczna IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” – 13 grudnia 2016

  • Grafika akcji „Zapal światło wolności”

Z okazji 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia, o godz. 19.30, zapłoną świece upamiętniające ofiary stanu wojennego. W akcji „Zapal Światło Wolności” może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

W dniach 12-13 grudnia Oddział IPN w Łodzi będzie zachęcać do udziału w akcji, emitując 10-sekundowe pokazy slajdów na telebimie w CH Manufaktura.

 

Zainstaluj wtyczkę Flasha aby zobaczyć odtwarzacz.
do góry