Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolski konkurs poświęcony postaci Gustawa Herlinga Grudzińskiego – wyniki I etapu

Znamy już wyniki I etapu konkursu „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski”. Finał odbędzie się 22 listopada 2019 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

  • słaba fotka

W związku z uchwałą Sejmu RP z 20 lipca 2018 r. ustanawiającą ​rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi organizuje ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski”. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o postaci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz dziejach Polski w latach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losów obywateli II Rzeczpospolitej w ZSRS.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycję radiową lub gazetę szkolną poświęconą tematowi konkursu. Etap drugi będzie miał formę turnieju sprawdzającego wiedzę o życiu bohatera konkursu oraz historii Polski.

Kandydatów zgłaszano do 4 października 2019 r., nadsyłanie prac zakończyło się 28 października.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego konkursu historycznego „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski” zakwalifikowały się drużyny:

  1. I LO Brzozów w składzie: Katarzyna Folta, Martyna Florek, Hubert Fijałka
  2. ZPSM Kraków w składzie: Katarzyna Kołodziej, Ida Świątek, Julia Kosek
  3. ZS nr 3 Kutno w składzie: Damian Drzewiecki, Hubert Nowakowski, Gerard Podlewski
  4. XXVI LO Łódź w składzie: Ignacy Kański, Ewelina Sobczak, Jakub Dworakowski
  5. XXVI LO Łódź w składzie: Patrycja Jachimek, Klaudia Rosiak, Dawid Borkowski
  6. I LO Piotrków Tryb. w składzie: Anna Lasek, Maria Madej, Anna Pabich
  7. PZS nr 1 Rumia w składzie: Zuzanna Lewandowska, Rafał Wąż, Michał Skowroński
  8. LO Staszów w składzie: Anna Jastrząb, Daria Golonka, Jakub Piątek
  9. XIII LO Szczecin w składzie: Filip Karpiński, Jakub Niedziółka, Tomasz Nowak
  10. II LO Tomaszów Maz. w składzie: Martyna Kapka, Katarzyna Żegota, Adrianna Sepkowska
  11. II LO Tomaszów Maz. w składzie: Weronika Kowalska, Patrycja Gierzkowska, Anna Antczak
  12. Technikum nr 1 Zabrze w składzie: Patryk Kutołowski, Oskar Pyka, Oliwia Krzanowska

Finał konkursu odbędzie się 22 listopada br. w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

do góry