Nawigacja

Aktualności

Seminarium archiwalne – Łódź, 28–29 kwietnia 2014

Wychodząc naprzeciw potrzebie metodycznego przygotowania projektów systemów informatycznych przy założeniu wykorzystania dorobku archiwistyki Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Łodzi zorganizowało seminarium z udziałem specjalisty w zakresie teorii i metodyki archiwalnej, ucznia prof. Bohdana Ryszewskiego, prof. Waldemara Chorążyczewskiego.

Drugie już seminarium archiwalne w Łodzi ma na celu przybliżenie zagadnień związanych ze standaryzacją archiwalnego opisu informacyjnego w kontekście komputeryzacji archiwów. Wykład prof. Chorążyczewskiego na ten temat odbył się 28 kwietnia w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Łodzi (ul. Elizy Orzeszkowej 31/35) i miał charakter otwarty. Specjalistyczne warsztaty w dniu 29 kwietnia (wtorek) przeznaczone są dla pracowników pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof. Chorążyczewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mimo młodego wieku, jest postacią znaczącą w środowisku polskich archiwistów. W latach 2008–2012 pełnił m.in. funkcję sekretarza generalnego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym jedynego w Polsce uniwersyteckiego czasopisma archiwalnego „Archiwa – Kancelarie – Zbiory" oraz pomysłodawcą i kierownikiem naukowym konferencji seryjnej pod nazwą „Toruńskie Konfrontacje Archiwalne". Jego badania naukowe koncentrują się na problemach archiwistyki, a zwłaszcza teorii archiwalnej w kontekście kulturowym; metodyki opracowania staropolskiego zasobu archiwalnego; archiwalnego opisu informacyjnego; dziejów polskich kancelarii królewskich w epoce nowożytnej; analizy egodokumentalnej.

Zainteresowani udziałem proszeni są o kontakt z Pawłem Perzyną (pawel.perzyna@ipn.gov.pl) lub dr. Jerzym Bednarkiem (jerzy.bednarek@ipn.gov.pl).

Foto: Marzena Kumosińska

do góry