Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne nt. Intelligenzaktion Litzmannstadt – Łódź, 25 października 2017

W ramach realizowanego w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi projektu „Pamiętamy o łódzkich ofiarach »Intelligenzaktion« (1939-1940)” pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej przeprowadzili 25 października br. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi warsztaty dla uczniów.

Rozpoczęły je wykład Pawła Spodenkiewicza pt. Inteligencja polska u progu Intelligenzaktion i realizowane przez Magdalenę Zapolską-Downar, Bartłomieja Kluskę oraz Artura Ossowskiego zajęcia z puzzlami edukacyjnymi „IV rozbiór Polski”. Następnie odbyły się warsztaty Artura Ossowskiego i Magdaleny Zapolskiej-Downar pt. „Mechanizmy terroru – zagłada polskich elit w okresie drugiej wojny światowej”, które zakończyły 3-minutowe prezentacje uczniowskich projektów na temat wylosowanej postaci – ofiary Intelligenzaktion. Po omówieniu prezentacji przez komisję konkursową uczestnicy warsztatów zwiedzili Muzeum i wysłuchali prelekcji na temat Roberta Geyera. Podsumowaniem zajęć był wykład Bartosza Bijaka, pracownika pionu upamiętniania walk i męczeńastwa łódzkiego IPN na temat współczesnych form upamiętniania.

Warsztaty edukacyjne były wydarzeniem towarzyszącym społecznej akcji „Zapal znicz pamięci”. Prace przygotowane w czasie zajęć zostaną zaprezentowane 10 listopada 2017 r. w sali konferencyjnej Instytutu Europejskiego w Łodzi w ramach sesji łódzkiego IPN pt. „Zbrodnie niemieckie w Polsce w latach 1939-1940. Od »Intelligenzaktion« do Akcji »AB«”.

foto: Marzena Kumosińska, Bartłomiej Kluska

do góry