Nawigacja

Aktualności

Do 31 marca 2018 r. zbieramy zgłoszenia do konkursu historycznego „»Rotmistrz dla niepodległej«. Życie i działalność rtm. Witolda Pileckiego (1901-1948) na tle historii Polski”

  • Grafika z rtm. Pileckim

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Rotmistrz dla niepodległej”. Tematem konkursu jest życie i działalność rtm. Witolda Pileckiego (1901-1948) na tle historii Polski.

W konkursie mogą wziąć udział szkoły z obszaru działania Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2018 r.

W pierwszym etapie konkursu trzyosobowy zespół uczniowski przygotowuje do wyboru: gazetkę szkolną – tradycyjną bądź multimedialną, poświęconą postaci Witolda Pileckiego lub wybranemu aspektowi historii II RP, zawierającą minimum dwie wypowiedzi mieszczące się w obrębie gatunków prasowych (artykuł wstępny, dyskusja, esej, felieton, kalendarium, notatka, recenzja, relacja, reportaż, sprawozdanie, sylwetka, wywiad) – lub nagranie audycji radiowej o długości od 5 do 10 minut, zawierającej minimum dwie wypowiedzi mieszczące się w obrębie gatunków radiowych (dyskusja, felieton, kalendarium, pogadanka, relacja, reportaż, sonda, wywiad, obrazki dźwiękowe).

Finałowy etap konkursu, do którego zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 18 najlepszych zespołów, odbędzie się 5 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim i będzie miał formę turnieju wiedzy o rtm. Pileckim i historii Polski w kontekście zmagań o odzyskanie niepodległości i dążeń wolnościowych aż po okres zbrojnej konspiracji antykomunistycznej po drugiej wojnie światowej.

Szczegółowe zasady konkursu ujęte są w regulaminie.

do góry