Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem IPN Łódź: Zbiórka publiczna „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach”

  • plakat akcji

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzież z województwa łódzkiego włącza się do akcji, której celem jest zebranie i dostarczenie do polskiej młodzieży uczącej się w polskich szkołach funkcjonujących na terenie Litwy, Białorusi i Ukrainy darów w postaci artykułów biurowych, pomocy szkolnych i materiałów edukacyjnych.

Pomoc trafia w tym roku m.in. do Grodna, Lidy, Wołkowysk, Czerniowców, Starej Huty i Drohobycza.

Organizatorami zbiórki są Rzgowska Młodzież Patriotyczna i Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Łódzki Kurator Oświaty oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Patronatem medialnym wspierają je Radio Łódź oraz TVP3 Łódź.

W zbiórce może wziąć udział młodzież reprezentująca placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Zebrane dary wraz z protokołem kierować można do rejonowych punktów zbiorczych – lub do centralnego dla województwa magazynu w siedzibie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16.

Akcja skierowana jest głównie do młodzieży, ale Ty też możesz się włączyć. Zbieranie darów potrwa do końca września.

Bezpośredni kontakt do koordynatora:

kom. 503 506 776, FB: Rzgowska Młodzież Patriotyczna

***

Mariusz Bojanowski, nauczyciel geografii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, koordynator akcji: – „Kresowymi drogami do Polski niepodległość szła” – tak brzmi tytuł naszych działań, którymi chcemy włączyć się w świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Pragniemy zwrócić uwagę na ogromny wkład wschodnich rubieży Rzeczypospolitej w odzyskanie niepodległości. Pierwszą naszą akcją jest zbiórka artykułów szkolnych zatytułowana „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego”. Działanie zostało objęte honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Patronatem medialnym wspierają nas TVP3 Łódź oraz Radio Łódź. Akcja została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie nadano jej numer „2018/3008/KS”.

Informacja o zbiórce została rozesłana do wszystkich szkół i przedszkoli w województwie. W kilku szkołach zostały utworzone miejsca, do których można przywieźć dary. Wszystko po to, by szkoły uniknęły kosztownego przesyłania paczek do Łodzi. Magazyn centralny znajduje się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16.

Tam na Wschodzie mieszka wielu naszych Rodaków. Chodzą do polskich szkół, trwają wiernie przy Macierzy, naprawdę potrzebują pomocy, nie tylko tej materialnej, ale i podtrzymania na duchu. Wierzymy, że takimi działaniami pokazujemy im, że nie są osamotnieni i stanowimy z nimi jeden naród ponad granicami.

Miłym akcentem byłoby dołączenie do paczek listu adresowanego do polskich uczniów na Kresach w celu nawiązania współpracy i znajomości.

do góry