Nawigacja

Aktualności

1 września w Zgierzu na pl. Kilińskiego odbyło się otwarcie wystawy "Aleksander Falzmann (1887-1942) – bohaterski pastor”.

Ekspozycja, składająca się z 10 plansz, zamontowanych na 5 modułach wystawienniczych, poświęcona jest pamięci ewangelickiego duchownego, który przez blisko 20 lat Międzywojnia żył w Zgierzu

Aleksander Falzmann zapewniał mieszkańcom tego miasta nie tylko posługę kapłańską, ale również aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności: organizując m.in. naukę dla młodzieży, koła zainteresowań dla parafian, chór, dom starców i dom dla sierot. Za swoje dokonania został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Falzmann, mimo niemieckich korzeni, stał na stanowisku, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie powinien być podporządkowany władzom w Berlinie, lecz zachować narodowy charakter. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców, a następnie poddany brutalnemu śledztwu w siedzibie łódzkiego Gestapo. Mimo to odmówił współpracy z okupantem. Pastora wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł za wierność wybranej przez siebie ojczyźnie.

Wystawa powstała staraniem Oddziałowego Biura Badań Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

 

Fot. Muzeum Miasta Zgierza

do góry