Nawigacja

Aktualności

Działalność organizacyjna i społeczna ziemiaństwa w okresie międzywojennym

Szkolenie on-line dla nauczycieli - 8 grudnia 2020 r. godz. 16.00-18.30.

W ramach projektu edukacyjnego W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do udziału szkoleniu on-line poświęconym aktywności społecznej ziemiaństwa w pierwszej połowie XX wieku.

 

Ziemianie byli jedną z najlepiej zorganizowanych grup społeczno-zawodowych II Rzeczypospolitej. Zrzeszeni w rozlicznych organizacjach społecznych, gospodarczych, finansowych i dobroczynnych starali się nie tylko prowadzić jednolitą politykę wobec zmian zachodzących w kraju, ale także wprowadzać w swoim środowisku uniwersalne normy funkcjonowania w nowej, trudnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Jak sobie poradzili w tych realiach, w dobie odbudowy państwa, ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego i zagrożenia wojennego? Opowie o tym prof. Tomasz Kargol z Instytutu Historii UJ*.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie informacji o udziale w szkoleniu na adres mailowy:  marcin.chorazki@ipn.gov.pl

W dniu  4 grudnia br. na podane w informacji zwrotnej adresy mailowe zostanie przesłany link z dostępem do szkolenia.  

Koordynator projektu, dr Marcin Chorązki (OBEN IPN w Krakowie)

*

Dr hab. Tomasz Kargol, prof. UJ, ur. 1975, historyk, adiunkt w Instytucie Historii UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii społeczno-gospodarczej Galicji i dziejach ziemiaństwa w XIX i XX stuleciu. Najważniejsze publikacje to: Od kółek ziemian do Związku Ziemian w Krakowie. Ruch organizacyjny ziemiaństwa w zachodniej Galicji i Małopolsce 1906-1939, Kraków 2010, Odbudowa Galicji ze zniszczeń wojennych w latach 1914-1918, Kraków 2012, Rzymskokatolickie instytucje religijne w miastach Galicji. Przełom XVIII i XIX wieku, Kraków-Lwów 2020.

 

 

do góry