Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” w Płocku

26 marca br. na płycie placu Narutowicza w Płocku stanęła ekspozycja poświęcona początkom NSZZ „Solidarność”.

 

 

 

Na 15 panelach autorzy przedstawili historię robotniczych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Na wystawie zobaczyć można m.in. archiwalne fotografie oraz specjalnie opracowaną mapę Polski zawierającą wszystkie 700 miejscowości, w których doszło do protestów.

Choć ich iskrą zapalną była ogłoszona przez władze PRL podwyżka cen mięsa, z czasem wśród postulatów strajkujących znalazły się żądania stanowiące wyłom w dotychczasowym systemie politycznym. Efektem protestów, pierwszy raz tak masowych w powojennej historii Polski,  było powstanie pierwszego w bloku państw komunistycznych niezależnego od władz związku zawodowego.

Ekspozycja jest formą upamiętnienia milionów anonimowych uczestników tych wydarzeń. Składa się z 3 części: ogólnopolskiej, regionalnej (Polska Środkowa) i lokalnej (Płock). Dwie pierwsze części opowiadają historię protestów pracowniczych z okresu lipiec-wrzesień 1980 r., ostatnia część to historia NSZZ "Solidarność" w Płocku od strajków sierpniowych po stan wojenny.

Wystawa była już prezentowana w 53 miastach. W tym tygodniu zostanie otwarta w kolejnych 18.

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia br.

do góry