Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Tu rodziła się Solidarność” w Sieradzu

Od 15 kwietnia br. na placu u zbiegu ulic Kościuszki oraz Żwirki i Wigury, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu prezentowana będzie ekspozycja poświęcona początkom NSZZ „Solidarność”.

Na 15 panelach autorzy przedstawili historię strajków w zakładach pracy z lipca, sierpnia i września 1980 r. Na wystawie zobaczyć można m.in. archiwalne fotografie oraz specjalnie opracowaną mapę Polski zawierającą wszystkie 700 miejscowości, w których doszło do protestów. Choć ich iskrą zapalną była ogłoszona przez władze PRL podwyżka cen mięsa, z czasem wśród postulatów strajkujących znalazły się żądania stanowiące wyłom w dotychczasowym systemie politycznym. Efektem protestów, pierwszy raz tak masowych w powojennej historii Polski, stało się powstanie pierwszego w bloku państw komunistycznych niezależnego od władz związku zawodowego.

Wystawa "Tu rodziła się Solidarność" jest hołdem złożonym milionom anonimowych uczestników tych wydarzeń. Składa się z 3 części: ogólnopolskiej, regionalnej (Polska  Środkowa) i lokalnej (Sieradz).

Ekspozycję zaprezentowano już w ponad 70 miastach. W kilkunastu nastąpi jej kolejna odsłona.

W Sieradzu wystawę można oglądać do 29 kwietnia.

 

 

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

do góry