Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – 25 maja 2021

25 maja 2021 r. o 21.30 – w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego - pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi zapalili znicze pamięci poświęcone Bohaterowi

Znicze zostały złożone:

w Wieluniu pod pomnikiem rtm. Pileckiego w parku miejskim im. rotmistrza Pileckiego;

w Bełchatowie pod tablicą przy ul. Pileckiego 4;

w Brzezinach ​pod symboliczną tablicą na kwaterze żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu parafialnym.

 

Fot. IPN Oddział w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

 

Rotmistrz Witold Pilecki

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.

Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

do góry