Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Skrusz Kajdany” działającej w latach 1947-1948

W dniu 11 czerwca w Jarocinie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez łódzki Oddział IPN, poświęconej członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Skrusz Kajdany” działającej w latach 1947-1948.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w intencji konspiratorów sprawowana w kościele pw. Chrystusa Króla, po zakończeniu której uczestnicy przeszli przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Tablica została umieszczona na fasadzie zabytkowego gmachu szkoły, do której (wówczas było to gimnazjum) uczęszczali założyciele organizacji. Po odśpiewaniu hymnu dokonano jej odsłonięcia  i poświęcenia. Następnie złożono pod tablicą kwiaty, w tym wieniec od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkolnej auli. Otworzył ją wykład Tomasza Cieślaka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu na temat działalności organizacji „Skrusz kajdany” na tle realiów społeczno-politycznych Polski doby stalinizmu. Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut odczytał list premiera M. Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości. Całość zakończył krótki koncert w wykonaniu uczniów I LO.

do góry