Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się opozycja” w Łodzi

2 lipca na pl. Katedralnym Jana Pawła II w Łodzi Artur Ossowski, naczelnik pionu edukacyjnego łódzkiego IPN, otworzył wystawę „Tu rodziła się opozycja”.

Ekspozycja opowiada o wydarzeniach, które 25 czerwca 1976 roku rozpoczął protest robotników przeciwko planowanym podwyżkom cen na podstawowe artykuły spożywcze. Zastrajkowało wówczas ponad 100 zakładów pracy na terenie całego kraju, a w Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do fizycznych starć z milicją, która brutalnie spacyfikowała protestujących. Mimo to osiągnęli oni sukces – władza odwołała podwyżki. Nie oznaczało to jednak końca represji wobec uczestników strajku  w następnych dniach i tygodniach wielu z nich zwolniono z pracy, a niektórych postawiono przed sądami.

Szykany te wywołały falę gestów solidarności i wsparcia ze strony obywateli. Aby pomoc udzielana represjonowanym nabrała bardziej skoordynowanego charakteru, zaczęto tworzyć organizacje, których ambicją było prowadzenie działalności pomocowej i opozycyjnej w sposób jawny. Wraz z opozycją narodził się drugi obieg wydawniczy, a rozpowszechniane poza cenzurą książki i czasopisma stały się szansą na przełamanie monopolu informacyjnego władzy. Temu samemu celowi służyły również rozmaite działania samokształceniowe, prelekcje i spotkania, gdzie można było wysłuchać wykładów osób, których nie dopuszczano do głosu na oficjalnych forach. Choć środowiska te były stosunkowo nieliczne, można postawić tezę, że ich działania przygotowały fundament pod znacznie bardziej masowy opór wobec komunistycznych władz, który pojawił się w momencie powstania NSZZ „Solidarność".
 
O tym wszystkim opowiada wystawa „Tu rodziła się opozycja", która swoją ogólnopolską premierę miała 25 czerwca w Warszawie-Ursusie. W Łodzi uwypuklone zostały lokalne wątki tej historii.
 
Na pl. Katedralnym Jana Pawła II wystawa będzie prezentowana  do 10 sierpnia.
 
 
Fot. Bartosz Kluska, OBEN Łódź
 
Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej
do góry