Nawigacja

Aktualności

Światowy Dzień Sybiraka w miejscowości Perth w Australii

19.09.2021 w polskim kościele w Maylands, Polonia z Perth obchodziła Światowy Dzień Sybiraka. Wśród nich byli Sybiracy, którzy jako małe dzieci wraz z rodzinami zostali wywiezieni ze swoich polskich domów na Kresach wschodnich na Syberię w okresie 17.09.1939 – 22.06.1941, przez okupujących Polskę Sowietów. Część z ich rodzin nie przetrwała kilkutygodniowej podróży w bydlęcych wagonach, a ciała zmarłych w drodze usuwane były z wagonów.

Podczas obchodów w Polskim Ośrodku Rzymsko-Katolickim  można było obejrzeć wystawę dziecięcych prac nadesłanych na Konkurs Plastyczny ‘Słynny Niedźwiedź Wojtek’. Konkurs zorganizowała Polish School WA z Osborne Park, Związek Więźniów Politycznych w Australii i POR z Perth, nagrody zostały ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Współorganizatorką obchodów i autorką relacji jest mieszkająca w Perth p. Anna Lilpop – wnuczka ppor. Władysława Kuśmierczyka ps. „Longinus”, dowódcy kompanii Konspiracyjnego Wojska Polskiego krypt. „Brony”, działającej na terenie powiatu piotrkowskiego.

Relacja pani Anny Lilpop z wydarzenia dostępna jest na portalu internetowym - Puls Polonii.

do góry