Nawigacja

Aktualności

Święto Niepodległości w Perth 13 –14 listopada 2021

W sobotę 13 listopada w Klubie Generała Sikorskiego odbył się coroczny Festyn Niepodległości. Związek Więźniów Politycznych i Ośrodek Rzymsko-Katolicki zaprezentowały dwie wystawy autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej w języku polskim i angielskim. Pierwsza to „Ojcowie Niepodległości”, a druga – „Stan wojenny 1981–1983” w związku z 40. rocznicą jego ogłoszenia.

W sobotę 13.11 w Klubie Generała Sikorskiego odbył się coroczny Festyn Niepodległości. Przeważał kolor biało-czerwony, były również: polska muzyka młodzieżowa i taneczna, loteria fantowa, polskie jedzenie i polskie piwo.

Zespół tańca ludowego ‘Kukułeczka’ zaprezentował taniec nowosądecki. Tańczyły dzieci w wieku 4 – 12 lat z trzech grup zespołu. Był bouncing castle i kącik artystyczny dla dzieci prowadzony przez Polish School WA z Osborne Park.

Związek Więźniów Politycznych i Ośrodek Rzymsko-Katolicki zaprezentowali dwie wystawy autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej w języku polskim i angielskim. Pierwsza ‘Ojcowie Niepodległości’ wykonana została przez dr Zofię Fenrych i Mateusza Lipko, przy współpracy: G. Czapskiego, M. Frycza, P. Miedzińskiego, M. Ruczyńskiej, P. Skubisza, W. Suleji, G. Walugi, K. Drumińskiego i J. Walkowicza.

Druga wystawa to ‘Stan Wojenny 1981 -1983’ w związku z 40 rocznicą tego historycznego wydarzenia. Jej autorami są IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a w szczególności: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot przy wpółpracy: Jarosława Neja, Aleksandry Korol–Chudy i Aleksandry Kaiper-Miszułowicz.

W sobotę do południa Polish School WA w Osborne Park zorganizowała obchody Święta Niepodległości w swoich murach. Zaproszeni goście z lokalnych organizacji polonijnych: Polonii WA, Związku Polaków, Koła Polek i Związku Więźniów Politycznych mieli okazję odśpiewać 4 zwrotki Hymnu polskiego, obejrzeć program słowno-muzyczny, wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Następnie odbył się Bieg Niepodległości ‘Run Poland 2021’ zorganizowany przez Związek Więźniów Politycznych, a po biegu wszyscy zostali zaproszeni na polską grochówkę i inne jadło. Wyjątkowa okazja, wspaniała impreza.

W niedzielę 14.11.2021 w kościele polskim w Maylands odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, a w Domu Polskim zorganizowana została okolicznościowa akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania Niepodległości. W akademii uczestniczyli Konsul Honorowy w Perth – Paweł Bitdorf, Koło Polek, Związek Polaków, Polska Szkoła im. A. Mickiewicza i Polish School WA. Były przemówienia okolicznościowe, występy artystyczne obu szkół oraz pączki i kawa.

Dziękujemy wszystkim polskim organizacjom polonijnym za pomalowanie kawałka australijskiej ziemi na biało-czerwono i pamięć o tym wspaniałym polskim święcie – 103 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Tekst: Anna Lilpop

Fotografie: Jerzy Rudnicki i Krzysztof Szczucki

do góry