Nawigacja

Aktualności

Wystawa „13 XII 1981 r. w Łodzi widziany obiektywem aparatu fotograficznego”

W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zaprezentowało wystawę „13 XII 1981 r. w Łodzi widziany obiektywem aparatu fotograficznego”. Ekspozycję można obejrzeć w dniach 10-22 grudnia 2021 r. na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi, vis à vis historycznej siedziby Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”.

13 grudnia 1981 r. na fotografiach i we wspomnieniach jawi nam się jako dzień szary i mglisty. Zwały brudnego śniegu zalegały na poboczach ulic i chodników. W centrum miasta stały wojskowe gaziki, milicyjne „suki” oraz ciężarowe więźniarki. Ulicę Piotrkowską blokowali uzbrojeni w pałki, kaski i tarcze zomowcy. Nad asfaltem unosiły się opary gazu łzawiącego. Pogoda i dekret o stanie wojennym nie sprzyjały fotografowaniu, mimo to kilka osób uwieczniło tamte historyczne wydarzenia. Scenerią była ul. Piotrkowska, głównie teren w sąsiedztwie łódzkiej katedry. Zdjęcia w większości wykonano pomiędzy godziną 11 a zmrokiem. Z fotografii stworzono później fotoreportaż pt. „Grudzień ’81” kolportowany w podziemiu w latach 1982–1983 – było to kilkanaście odbitek przewiązanych bawełnianym sznurkiem. Wydawcą był Tajny Tymczasowy Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej. Nie wszystkie zdjęcia, które powstały tamtego dnia w nim się znalazły. Część przeleżała w szufladach przez ponad dekadę, niektóre pewnie nadal się tam znajdują.

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

do góry