Nawigacja

Aktualności

Replika Znaku Spadochronowego Armii Krajowej

Z okazji osiemdziesiątej rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych (w Polsce w nocy z 15 na 16 lutego, na obszarze województwa łódzkiego z 7 na 8 listopada 1941 r.) Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi wydało replikę Znaku Spadochronowego Armii Krajowej.

Dodatkiem do repliki jest folder pt. Cichociemni. „Tobie Ojczyzno”, opracowany przez Pawła Kowalskiego, Artura Ossowskiego i Paulinę Szymaniak-Kowalską. Autorzy przedstawiają w nim w sposób syntetyczny historię cichociemych, genezę powstania Znaku Spadochronowego Armii Krajowej, a także biogramy wybranych bohaterów: ppłk. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, kpt. Jana Piwnika „Ponurego”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, gen. bryg. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, Elżbiety Zawackiej „Zo” oraz mr. Adama Trybusa „Gaja”.

W nocy 7 na 8 listopada 1941 r. odbyła się operacja lotnicza „Ruction”. Na pokładzie samolotu Halifax pilotowanego przez polską załogę ze 138. dywizjonu specjalnego przeznaczenia pod dowództwem kpt. Stanisława Króla znajdowali się cichociemni: kpt. Niemir Bidziński „Karol Ziege” i por. Jan Piwnik „Ponury” oraz kurier do Delegatury Rządu na Kraj ppor. Napoleon Segiera „Wera”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Ugór” położona w Czatolinie, w powiecie łowickim. Wszyscy dotarli do Warszawy, natomiast załoga Halifaxa w drodze powrotnej do Wielkiej Brytanii na skutek awarii samolotu po przymusowym lądowaniu w Szwecji została internowana.

 

do góry