Nawigacja

Aktualności

Rocznica stanu wojennego w Perth

W niedzielę 12.12.2021 r. w Maylands (Perth, Zachodnia Australia) podczas Mszy Św. w intencji Ofiar komunizmu uhonorowani zostali więźniowie polityczni stanu wojennego 1981 r. w PRL, zamieszkujący aktualnie w Zachodniej Australii. Po mszy w sali Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego można było obejrzeć wystawę „Stan Wojenny 1981–1983” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej.

„Stan wojenny dla wielu patriotów oznaczał więzienie albo śmierć. Chwała bohaterom walki o wolną Polskę” (Beata Szydło).

W niedzielę 12.12.2021 r. w Maylands (Perth, Zachodnia Australia) podczas Mszy Św. w intencji Ofiar komunizmu uhonorowani zostali więźniowie polityczni stanu wojennego 1981 r. w PRL, zamieszkujący aktualnie w Zachodniej Australii – Elżbieta Szczepańska i Henryk Sawicki. Konsul Honorowy z Perth – Paweł Bitdorf i prezes Polonii WA – Ania Niedźwiadek wręczyli naszym Bohaterom dyplomy uznania, dziękując im za patriotyczną postawę i ofiarność w okresie tej największej próby tj. działalności w czasie, gdy groziły za nią największe kary i te kary ponieśli, siedząc w komunistycznych więzieniach. Był to okres czynnej walki o sprawiedliwość, demokrację i wolność Polski, zakończonej zwycięstwem po kilku latach.

„Zachowali się jak trzeba”, jak mówiła Inka (niepełnoletnia „żołnierka wyklęta” okresu stalinizmu, skazana na śmierć przez pachołków moskiewskich, takich jak Jaruzelski).

Dziękujemy Włodkowi Halladinowi za piękną recytację wierszy z okresu stanu wojennego oraz Kapeli „Pro Musica” (w składzie Henryk Paliński, Daniela Birch, Maciej Warzycki i Ryszard Bieńkowski) za akompaniament i śpiew patriotycznych pieśni z okresu „Solidarności” i zniewolenia. Po mszy w sali Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego można było obejrzeć wystawę „Stan Wojenny 1981–1983” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej i filmy dokumentalne „Towarzysz generał idzie na wojnę” i fragment „Nocy z Generałem” z Magazynu śledczego Anity Gargas o wielkiej miłości Michnika z Jaruzelskim.

 

Tekst: Anna Lilpop

Foto: Halina Bitdorf, Rafał Melzecki, Anna Lilpop

do góry