Nawigacja

Aktualności

Premiera wystawy „Stefan Rowecki »Grot«” – 14 lutego 2022

Wydarzenie wpisuje się w cykl przedsięwzięć przypominających o 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zaprasza do odwiedzenia zakładki edukacyjnej IPN, gdzie od 14 lutego 2022 r. prezentowana będzie w wersji elektronicznej nowa biograficzna wystawa elementarna poświęcona gen. dyw. Stefanowi Roweckiemu, twórcy i dowódcy Armii Krajowej.

Równo osiemdziesiąt lat temu, 14 lutego 1942 r., premier i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski w rozkazie do gen. Roweckiego zniósł nazwę ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) dla armii podziemnej na terenie okupowanego kraju ustalając, że „wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią »Armię Krajową« podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy".

Było to wyrazem uznania zarówno dla konspiracji wojskowej w kraju, jak i dla kierującego nią gen. „Grota” – od tej pory już nie Komendanta, lecz Dowódcy najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej armii podziemnej w okupowanej przez Niemców Europie. W połowie 1943 r. Armia Krajowa liczyła – według różnych szacunków – od 200 do 380 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów.

***

Premierze wystawy towarzyszy realizowany 14 lutego wspólnie z Radiem Łódź konkurs „Stefan Rowecki”.

Autorką ekspozycji jest Marzena Kumosińska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Wystawa dostępna będzie na stronie internetowej w wersji do samodzielnego wydruku. W wersji analogowej prezentowana będzie po powrocie młodzieży do zajęć stacjonarnych w szkołach. Zainteresowane placówki prosimy o kontakt z sekretariatem OBEN Łódź, e-mail: oben.lodz@ipn.gov.pl

  • Zapowiedź wystawy
    Zapowiedź wystawy #1
  • Zapowiedź wystawy
    Zapowiedź wystawy #2
  • Zapowiedź wystawy
    Zapowiedź wystawy #3
do góry