Nawigacja

Aktualności

Wystawa o historii radia na Wydziale Filologii UŁ – Łódź, 12 maja – 15 czerwca 2022

Przez najbliższy miesiąc studenci dziennikarstwa UŁ będą mieli możliwość zapoznania się z wystawą Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi „Na fali… Historia radia w II RP”.

Dzieje polskiej radiofonii otwierają słowa Janiny Sztompkówny „Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480”, którymi powitała przy mikrofonie słuchaczy 18 kwietnia 1926 r. Rozpoczęło się nadawanie stałego programu, który do 1939 r. skupił wokół Polskiego Radia przeszło milion abonentów. Odbiornik radiowy początkowo budził niepokój, jednak radio jako nowe medium zdobyło w krótkim czasie ogromną popularność.

Niemałą w tym zasługę mieli angażujący się w przygotowanie audycji ludzie z wielkimi nazwiskami, którzy często stawali się legendą. Aktywność Polskiego Radia w okresie międzywojennym skupiała się na kształtowaniu tożsamości, świadomości obywatelskiej i identyfikacji z państwem w specyficznych warunkach Polski odrodzonej po wielogeneracyjnej przerwie. Eksponowano i kształtowano kanony tradycji i kultury – język, symbole narodowe, literaturę, święta i rocznice historyczne. Wyznaczano stosunek do niepodległości, instytucji państwa czy ambitnych projektów modernizacyjnych.

Historię przedwojennego Polskiego Radia symbolicznie zamykają nadawane do 23 września 1939 r. przemówienia radiowe prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacława Lipińskiego, które podtrzymywały wśród warszawiaków wolę oporu, były powszechnie słuchane i obszernie cytowane na łamach prasy. Głos na antenie stał się głosem walczącej stolicy, którego wyczekiwano – był podstawowym źródłem informacji o sytuacji wojennej.

Wystawa prezentowana jest na Wydziale Filologicznym UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173. Opiekę nad ekspozycją objęła Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, z przedstawicielką Joanną Bachurą-Wojtasik. Treści prezentowane na wystawie wzbogacą i usystematyzują wiedzę studentów dziennikarstwa, przed którymi w sesji letniej egzaminy z historii mediów.

Autorką wystawy jest Marzena Kumosińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

fot. Bartosz Burski

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

 

do góry