Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe ofiar terroru komunistycznego ekshumowanych przez IPN - 8 czerwca 2022 r. Łódź

Na cmentarzu komunalnym Doły w Łodzi pochowano ekshumowane przez IPN z bezimiennych grobów ofiary terroru komunistycznego – Stanisława Dolewskiego oraz dwóch żołnierzy podziemia zbrojnego Mariana Sobolczyka i Jana Majewskiego ps. Śmiały.

Po ponad 70 latach szczątki ofiar komunistycznego terroru spoczęły w głównej alei cmentarza komunalnego Doły.

"Po tak wielu latach jesteśmy w stanie przywrócić tożsamość i pamięć ofiarom zbrodni komunistycznych, które miały być zapomniane przez pokolenia Polaków po II wojnie światowe. Poprzez takie uroczystości przybliżamy społeczeństwu historie polskich patriotów, ich poświęcenie i aktywność społeczną oraz wojskową. To oddanie hołdu wszystkim Polakom, którzy zostali zamordowani przez sowieckich kolaborantów. To nasz obowiązek" – powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.

W uroczystości pogrzebowej oprócz władz samorządowych, przedstawicieli IPN i innych instytucji, uczestniczyły także rodziny pomordowanych.

"Wuju, nigdy cię nie poznałam. Znałam twoją matkę, dzieci, żonę, wnuki, prawnuki. Długo rodzina łudziła się, że może zostałeś wywieziony i zamordowany. Niestety, stało się inaczej. Zrobiłeś to, co należało do twoich obowiązków. Dzięki odnalezieniu twojego ciała, możesz zostać pochowany i rodzina będzie mogła składać kwiaty na twoim grobie i dziękować ci za to, co zrobiłeś" – mówiła krewna jednej z ofiar.

Jak zaznaczył również dr Krzysztof Latocha z Bura Poszukiwań i Identyfikacji Oddziału IPN w Łodzi, to szczątki pochowanych w pojedynczych bezimiennych mogiłach odnaleziono podczas prac poszukiwawczych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego na terenie łódzkiego cmentarza katolickiego Doły prowadzonych w 2017 i 2018 roku. To trzy pierwsze zidentyfikowane ofiary. Przebadane pod kątem archeologicznym i ekshumacyjnym miejsca udało się zlokalizować na podstawie zapisów w dokumentach, aktach śledczych znajdujących się w archiwum IPN oraz kancelarii cmentarnej.

do góry