Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci 10 Bohaterów Ziemi Jarocińskiej

12 września 2022 r. na murze kościoła pw. Św. Marcina w Jarocinie została odsłonięta i poświęcona tablica pamięci 10 BOHATERÓW ZIEMI JAROCIŃSKIEJ - WSPÓŁPRACOWNIKÓW i KOLPORTERÓW KONSPIRACYJNEJ GAZETY "DLA CIEBIE POLSKO", którzy za działalność na rzecz wolnej i niepodległej Polski zostali ścięci na gilotynie w 1943 r. przez niemieckiego okupanta.

-Instytut Pamięci Narodowej zawsze będzie wspierał inicjatywy, które odnoszą się do upamiętnienia tych wszystkich, którzy gotowi byli walczyć i oddać swoje życie za ojczyznę- powiedział podczas uroczystości dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

 

Na ufundowanej przez IPN tablicy został zamieszczony  – wraz z nazwiskami bohaterów - wpis:

W hołdzie bohaterskim redaktorom, współpracownikom i kolporterom konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”.
Sądzonym za działalność na rzecz niepodległej Polski przez Niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu w 1943 roku. Wyrok śmierci na 10 bohaterach Ziemi Jarocińskiej został wykonany przez ścięcie na gilotynie.
Ponad 100 innych osób zaangażowanych w kolportaż podziemnej gazety zostało poddanych przez okupanta niemieckiego brutalnym represjom.

 

***

Konspiracyjna gazeta „Dla Ciebie Polsko” była jednym z ponad pięćdziesięciu pism podziemnych wydawanych podczas okupacji niemieckiej na terenie Wielkopolski.  W przeciwieństwie do większości z nich, które miały charakter wydawnictw epizodycznych „Dla Ciebie Polsko” ukazywała się prawie trzy lata (1939-1942) w nakładzie dochodzącym do ok. 1000 egz. W historii konspiracyjnego czasopisma wyjątkowe było również to, że nie stała za nim jedna struktura podziemna, a jego redaktorzy, współpracownicy i kolporterzy należeli do różnych organizacji: Tajnej Organizacji Konspiracyjnej, Narodowej Organizacji Bojowej, Tajnej Organizacji Narodowej oraz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Dzięki niezwykłemu poświęceniu osób związanych z gazetą docierała ona na teren powiatów: gnieźnieńskiego, jarocińskiego, gostyńskiego, ostrowskiego, poznańskiego, średzkiego, wągrowskiego i wrzesińskiego. We wrześniu 1942 r. zaczęły się pierwsze masowe aresztowania i brutalne przesłuchania osób zaangażowanych w powstawanie i kolportaż pisma. Za działalność na rzecz wolnej Polski dziesięć osób zostało zamordowanych (ściętych na gilotynie) przez Niemców, a ponad sto innych poddano represjom.

 

 

do góry