Nawigacja

Aktualności

Obchody 83. Rocznicy wybuchu II wojny światowej – Wieluń – Łódź 1 września 2022

1 września 2022 r. o godz.4. 40 w Wieluniu zawyły syreny - symbolizując początek obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny Światowej i upamiętnienie ofiar niemieckich bombardowań z 1939 r. W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz dr hab. Dariusz Rogut- dyrektor Oddziału IPN w Łodzi.

 

 

 

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się również uroczystości w łódzkim Parku Helenów. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, duchowni, kombatanci, żołnierze oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi reprezentował naczelnik Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Bartosz Bijak. Podczas obchodów miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Po nich nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Łódź. 

 

 

W 83. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę oddano również hołd żołnierzom z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy swoją bohaterską postawą stawili opór przeważającej sile wroga. 

W ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej pracownicy Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi zapalili znicze na grobach Westerplatczyków, którzy po zakończeniu II wojny światowej osiedlili się na terenach działalności Oddziału. 

Upamiętniono:

  • Franciszka Żołnika (1916–2003), który w czasie walk pełnił służbę jako kanonier – ładowniczy armaty 75 mm, a następnie jako obsługa ckm w rejonie toru kolejowego pomiędzy basenem a wartownią nr 3. Po wojnie przyjechał do Łodzi, gdzie pracował jako brakarz i cieśla. Spoczywa na cmentarzu komunalnym Zarzew w Łodzi.
  • Józefa Łomako (1916–1993) - podczas obrony wyznaczony do obserwacji działań nieprzyjaciela od strony wody i z powietrza przy budce telefonicznej zlokalizowanej w prowizorycznym stanowisku schronu ziemnego. Jeniec wojenny, a od 22 grudnia 1941 r. robotnik przymusowy. Po wojnie zamieszkał we wsi Józefów (gm. Rogów, pow. brzeziński). Spoczął na cmentarzu parafialnym w Rogowie.
  • Eugeniusza Jażdża (1914–1975) - w czasie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej walczył początkowo w pobliżu elektrowni, a po zbombardowaniu wartowni nr 5 na placówce „Tor kolejowy”. Po wojnie zamieszkał w Skierniewicach, gdzie pracował jako ślusarz. Pochowany na cmentarzu pw. Św. Józefa w Skierniewicach.

do góry