Nawigacja

Aktualności

Zajęcia na temat postaci mjr. Henryka Dobrzańskiego – Drzewica, 16 listopada 2022

Blisko setka uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Drzewicy wzięła 16 listopada 2022 r. udział w zajęciach warsztatowych związanych tematycznie z sylwetką patrona. Przeprowadzili je pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi: Grzegorz Nawrot, Marzena Kumosińska, Katarzyna Helik oraz Michał Kępa.

Uczestnicy realizowanych bezpośrednio po sobie dwóch lekcji rozmawiali o symbolach i życiowych pasjach Majora – koniach i wojsku. Zdobywali punkty za trafne wskazywanie na mapie miejsc związanych ze służbą Henryka Dobrzańskiego, jego udziałem w walkach w okresie kształtowania się granic II RP, karierą sportową, a także z wydarzeniami w pierwszych miesiącach II wojny światowej, gdy podjął decyzję, by nie składać broni i nie zdejmować polskiego munduru aż do podjęcia działań zbrojnych przez aliantów na Zachodzie, wyczekiwanych na wiosnę 1940 r.

W zajęciach wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez pion edukacyjny łódzkiego IPN: komiks Major Hubal oraz doskonalącą umiejętność pracy z mapą grę-puzzle „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1924”. Mieli też możliwość rywalizowania w rozgrywce szczególnie przez młodzież lubianej, opartej na mechanice Dobble – przygotowanej w Centrali IPN grze „ZnajZnak”.

Fot. Michał Kępa, Katarzyna Helik

do góry