Nawigacja

Aktualności

Prezentacja monety kolekcjonerskiej NBP „NIEMIECKI OBÓZ DLA POLSKICH DZIECI W ŁODZI (1942-1945)” - Łódź, 8 grudnia 2022 r.

8 grudnia 2022 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy al. T. Kościuszki odbyła się prezentacja nowej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł - „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”, której IPN Oddział w Łodzi był inicjatorem.

W spotkaniu udział wzięli m.in. świadkowie historii, ofiary niemieckiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, dyrektor IPN Oddział w łodzi prof. Dariusz Rogut, dyrektor NBP Oddział w Łodzi Jerzy Koźba, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich dr Ireneusz Maj, dyrektor łódzkiego oddziału Poczty Polskiej Janusz Michaluk oraz dyrektor i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi.

Ta moneta jest hołdem dla tych, którzy nie przeżyli czasu obozowego i dla tych, którzy są świadkami tamtych wydarzeń - zaznaczył Jerzy Koźba, dyrektor NBP Oddział w Łodzi.

 

Pracę nad tą monetą, Instytut Pamięci Narodowej wraz z Narodowym Bankiem Polskim, podjął w pierwszym kwartale 2021 roku. Uważaliśmy, że tak ważnej rocznicy, jak uczczenie pierwszego transportu przybycia polskich dzieci do niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej 11 grudnia, jest dla nas fundamentem utrwalenia pamięci o tym, co się wydarzyło w tym miejscu 80 lat temu. Pragnę również dodać, że z ramienia naszego łódzkiego IPN, podejmowaliśmy wiele działań na przestrzeni  ostatnich lat  upamiętniających niemiecki obóz przy ul. Przemysłowej (...) Cieszę się, że mogliśmy podjąć współpracę z narodowym Bankiem Polskim, by wspólnie uczcić pamięć wszystkich poszkodowanych dzieci. To jest nasze zadanie - wewnętrzne zobowiązanie, aby pamiętać, utrwalać i przekazywać pozostałym pokoleniom  wiedzę o tej tragicznej części historii naszego kraju - zaznaczył podczas uroczystości prof. Dariusz Rogut.

 

Konsultantem merytorycznym z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej był Artur Ossowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Symbolika tej monety jest wyjątkowa. Chcieliśmy, żeby wreszcie zniknęła nazwa hitlerowski obóz, a pojawiła się nazwa niemiecki obóz dla polskich dzieci. To miejsce było wciśnięte w getto, zamknięte w strefę dla ludności żydowskiej, którą stworzyli Niemcy już w roku 1940. Dwa lata później wyodrębnili w niej obszar i wtłoczyli tam polskie dzieci. Na tej monecie widzimy przerażoną twarz dziecka - jego smutek, ból rozłąki, niepewności, bo w  tym obozie przecież głodzono, bito, mordowano i zmuszano do pracy. 

do góry