Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Turczynowicza - jednego z organizatorów Powstania Styczniowego na ziemi piotrkowskiej - Bogdanów, 23 kwietnia 2023 r.

23 kwietnia 2023 r., na cmentarzu parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Turczynowicza - jednego z organizatorów Powstania Styczniowego na ziemi piotrkowskiej. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Tadeusz Mikołajczyk.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi reprezentował prof. Dariusz Rogut – dyrektor Oddziału. Natomiast pomnik nagrobny został wyremontowany ze środków Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.

,,W każdym Polaku jest taki gen wolności i dlatego jesteśmy silnym narodem. I zawsze walczymy o wolną i niepodległą Polskę. Tak jak to robili Powstańcy Styczniowi, tak jak to robili nasi księża. Na szczęście nigdy dzięki naszej tożsamości narodowej, ale też postawie polskich rodzin. Pamiętając o wyjątkowych - chociażby w Powstaniu Styczniowym - matkach-Polkach, siostrach, czy babciach, nigdy tego ducha polskości nam nie zabrali" - powiedział podczas uroczystości prof. Dariusz Rogut. 

Współorganizatorem uroczystości było Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "ERSKA" w Bełchatowie, reprezentowane przez Łukasza Kwietnia. W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli przedstawiciele administracji terenowej na czele z wójtem Gmina Wola Krzysztoporska Romanem Drozdkiem.

Za udział w uroczystościach dziękujemy zastępom Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przybyłym mieszkańcom gminy.

 

 

 

do góry