Nawigacja

Aktualności

Uroczystość pogrzebowa Jana Chowańskiego ps. Tadek żołnierza KWP ekshumowanego przez IPN

23 czerwca 2023 r. w Wągłczewie (pow. sieradzki, woj. łódzkie) odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Chowańskiego ps. Tadek – żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którego szczątki zostały ekshumowane przez IPN z bezimiennego grobu przy ul. Smutnej w Łodzi.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Klemensa. Liturgii przewodniczył ks. ppłk Tomasz Paroń - proboszcz Parafii Wojskowej w Sieradzu, natomiast homilię wygłosił ks. Krzysztof Kaźmierczak -  proboszcz miejscowej parafii.

Kondukt żałobny z udziałem kompanii honorowej żołnierzy 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu, pocztów sztandarowych i rodziny zmarłego przeszedł na cmentarz parafialny w Wągłczewie.

Organizatorem uroczystości był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

 

***Jan Chowański, ps. Tadek Urodził się 24 czerwca 1917 r. w miejscowości Gozdeckie w powiecie sieradzkim. W czerwcu 1942 r. został wywieziony na roboty przymusowe w okolice Magdeburga. Po powrocie do kraju w czerwcu 1945 r. zajmował się prowadzeniem gospodarstwa. Wiosną 1947 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego swojego brata Antoniego Chowańskiego „Kuby”, podporządkowanego rozkazom Jana Małolepszego „Murata”, który stanął na czele tzw. III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Brał udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych oraz akcjach zaopatrzeniowych. W styczniu 1948 r. został ranny w starciu z grupą operacyjną UB. Po rekonwalescencji zamieszkał w powiecie średzkim, gdzie wykorzystując fałszywe dokumenty zatrudnił się w nadleśnictwie w Miękini. Zagrożony aresztowaniem, w maju 1949 r. wyjechał na Pomorze Zachodnie. Został aresztowany w lipcu tego roku przez funkcjonariuszy PUBP w Nowogardzie i przekazany do WUBP w Łodzi. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z 7 stycznia 1950 r. Jan Chowański został skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Kopernika w Łodzi. Szczątki Chowańskiego zostały odnalezione w grudniu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym „Doły” przy ul. Smutnej w Łodzi.

 

Fot. Jacek Trajdos, IPN Oddział w Łodzi.

do góry