Nawigacja

Aktualności

Otwarcie plenerowej wystawy „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau” - Konstantynów Łódzki, 21 września 2023 r.

21 września 2023 r. na pl. Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zaprezentowało wystawę „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”.

Wystawę otworzyli: Artur Ossowski – Naczelnik pionu edukacyjnego IPN w Łodzi oraz Katarzyna Helik – autorka ekspozycji.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Łukasz Napieralski – Zastępca Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego, ks. prał. dr Zbigniew Tracz – Kanclerz Łódzkiej Kurii Metropolitalnej, ks. dr Kazimierz Dąbrowski – Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Piotr Gutbier – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu

Ekspozycja przygotowana została w związku z 80. rocznicą likwidacji niemieckiego obozu w Konstantynowie Łódzkim dla ludności polskiej i można ją oglądać do 16 października br.

--

Wystawa opowiada o duchownych archidiecezji poznańskiej oraz diecezji łódzkiej, włocławskiej i częstochowskiej aresztowanych w październiku 1941 r., podczas największej i ostatniej fali zatrzymań kapłanów w Kraju Warty, następnie więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Z obozu w Konstantynowie Łódzkim przewieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau ok. 300 księży diecezjalnych i zakonników, zmarło lub zginęło ok. 70 proc.

 

Fot. Paulina Szymaniak-Kowalska, IPN Oddział w Łodzi.

do góry