Nawigacja

Aktualności

ZUPA RYBNA W ODESSIE – monodram o Janie Karskim - Mława, 30 października 2023r.

Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na monodram Sebastiana Rysia poświęcony Janowi Karskiemu – polskiemu emisariuszowi. Spektakl odbędzie się 30 października o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Mławie. W dniu następnym organizowany jest pokaz dla szkół.

Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie kina przy ul. Stary Rynek 13. Przyjmujemy też rezerwacje mailowe: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

Zupa rybna w Odessie to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu Zupy rybnej w Odessie to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary Holocaustu.

 

Zupa rybna w Odessie to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

 

Twórcy monodramu:

Autor: Szymon Bogacz

Reżyseria: Julia Mark

Ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Występuje: Sebastian Ryś

 

Patroni medialni: TVP3 Warszawa, Radio Warszawa, „Gość Niedzielny”

 

Polecamy najnowszą wystawę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, która w syntetyczny sposób pokazuje najważniejsze etapy życia Jana Karskiego - https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lodz/wystawy-w-regionie/wystawy-do-pobrania/188610,Jan-Karski.html

do góry