Nawigacja

Aktualności

Kolejny cenny nabytek Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci

26 października 2023 r. w siedzibie łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pani Dominika Jachimowicz przekazała do zasobu archiwalnego Oddziału IPN w Łodzi Archiwum osobiste Stanisława Radzyńskiego, żołnierza AK ps. Bryza, uczestnika Powstania Warszawskiego w ramach Zgrupowania „Chrobry II”.

Przejęte archiwum składa się z dokumentacji aktowej oraz fotograficznej ukazującej poszczególne etapy życia twórcy spuścizny (edukacja w szkole powszechnej i w gimnazjum, działalność w harcerstwie, udział w konspiracji akowskiej, pobyt w niewoli niemieckiej, działalność społeczna i zawodowa po II wojnie światowej). Na szczególną uwagę zasługują unikatowe artefakty zgromadzone przez S. Radzyńskiego takie jak: wpinka ruchu skautowego (Boy Scouts), ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej, blaszka identyfikacyjna – Stalag 318 VIII F 102780, naszywka 2 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, korpusówka US Army, Krzyż Żelazny 1870, skórzana czapka pilotka oraz parciany pas wojskowy US Army.

Za przekazane materiały serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w projekcie Archiwum Pełne Pamięci (archiwumpamieci.pl.), w ramach którego gromadzimy pamiątki rodzinne takie jak: zdjęcia, pamiętniki, notatki, listy oraz wspomnienia, w celu zachowania narodowego dziedzictwa i pamięci o przeszłości Polaków, których indywidualne losy składają się na historię naszej Ojczyzny.

do góry