Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej

Z okazji obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 12 kwietnia 2024 r., w Łodzi pod Pomnikiem Katyńskim, odbyły się uroczystości 84. rocznicy jednej z najpotworniejszych zbrodni na obywatelach polskich podczas II wojny światowej.

Łódzki Oddział IPN reprezentowali dyrektor Karol Piskorski i jego zastępca dr Joanna Żelazko.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi.


5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.

Spotkanie pt. "Tatusiu Kochany! Najdroższy!… Czemu nie wracasz? Zbrodnia Katyńska – doświadczenia rodzin" - Łódź, 15 kwietnia 2024 r. 

 

do góry