Nawigacja

Aktualności

Wyjazd studyjny dla nauczycieli historii „Śladami II wojny światowej w Puszczy Kampinoskiej”- Palmiry – Laski – Wiersze, 27 kwietnia 2024 r.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zorganizowało po raz kolejny wyjazd studyjny dla nauczycieli historii z regionu łódzkiego. Celem tych cyklicznych objazdów jest poznanie miejsc związanych z tematami historycznymi pozostającym w polu zainteresowań badawczych IPN oraz wspólna refleksja nad ich potencjałem edukacyjnym.

Tym razem uczestnicy odwiedzili Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry, gdzie zapoznali się z wystawą stałą oraz ofertą edukacyjną placówki skierowaną do uczniów. Następnie udali się wraz z przewodnikiem na cmentarz i poznali historię powojennych ekshumacji ofiar egzekucji niemieckich na terenie Puszczy. Kolejny punktem programu była wizyta w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Tam nauczyciele odwiedzili izbę pamięci poświęconą założycielce ośrodka i prekursorce pedagogiki osób niewidomych Matce Elżbiecie (Róża Czacka) oraz cmentarz, na którym spoczywają m.in. Tadeusz Mazowiecki, Antoni Słonimski i ks. Jan Zieja. Ostatnim miejscem na trasie była miejscowość Wiersze,  gdzie w 1944 r. znajdowało się dowództwo Zgrupowania AK „Kampinos”. Dziś przypomina o tym pomnik poświęcony Rzeczpospolitej Kampinoskiej oraz cmentarz wojenny z mogiłami żołnierzy tego zgrupowania.

Fot. Marzena Kumosińska

do góry