W dniu 28 czerwca 2013 r. Sławomir Abramowicz, główny specjalista w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi, przedstawił osadzonym Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi wykład pt. „Niemcy w obozie w Łodzi na Sikawie (1945-1949)”
Spotkanie otworzył mjr Cezary Łuczak, zastępca dyrektora Zakładu Karnego Nr 1 w Łodzi.
W spotkaniu uczestniczyli Marek Drużka, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi i Antoni Galiński, główny specjalista w Oddziale IPN w Łodzi. Wykład przeznaczony był dla grupy czterdziestu skazanych kobiet i mężczyzn, a także funkcjonariuszy Służby Więziennej.
***
Tego rodzaju działanie edukacyjne możliwe jest dzięki porozumieniu o współpracy zawartym w styczniu 2013 r. pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi.
Istotą współpracy jest organizacja zajęć kulturalno-oświatowych mających na celu wspieranie procesu resocjalizacji osadzonych. Zajęcia realizowane są przy udziale m.in. pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w ramach podejmowanej przez Instytut działalności edukacyjnej.
Prezentowane wykłady mają na celu zapoznanie penitencjariuszy z historią Polski, w szczególności regionu łódzkiego, w okresie 1939–1989. Stanowi to element działalności informacyjno-edukacyjnej IPN, skierowanej do dorosłych, która ma podnosić poziom świadomości historycznej w społeczeństwie, rozwijać zainteresowanie historią regionu oraz kształtować postawy patriotyczne.

