Instytut Pamięci Narodowej - Łódź

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/217526,X-Turniej-Debat-Historycznych-IPN-w-Lodzi.html
27.02.2026, 00:45

X Turniej Debat Historycznych IPN w Łodzi

16 kwietnia w siedzibie Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego odbył się etap regionalny X Turnieju Debat Historycznych IPN. Celem tego ogólnopolskiego projektu opartego na metodzie debaty oksfordzkiej jest kształcenie umiejętności spojrzenia na wydarzenia i procesy historyczne z wielu perspektyw oraz pogłębienie umiejętności retorycznych, logicznego uzasadniania swojego stanowiska i prawidłowego budowania argumentów.

16.04.2025

W pojedynku na słowa zmierzyło się ze sobą 11 drużyn uczniowskich ze szkół ponadpodstawowych z Kutna, Łowicza, Łodzi, Ostrzeszowa, Płocka, Tomaszowa Maz. i Wielunia.

W tym roku debatowano nad tezami:

  1. Strajki robotników w PRL były przede wszystkim protestami ekonomicznymi.
  2. Okres rządów Edwarda Gierka słusznie nazywany jest „złotą dekadą” PRL.
  3. Okres PRL sprzyjał upodmiotowieniu kobiet w życiu społecznym.
  4. Przemiany polityczne w Polsce w roku 1989 to przede wszystkim wynik sytuacji geopolitycznej a nie sytuacji wewnętrznej.
  5. Na lekcjach historii w szkole powinno się uczyć przede wszystkim o dziejach Polski.

 

Turniej zwyciężyła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku w składzie: Karolina Jankowska, Veronika Bilko, Zuzanna Jóźwik i Zofia Szczerska Gratulujemy!

Zwyciężczynie będą reprezentować nasz region podczas finału ogólnopolskiego w czerwcu w gmachu Sejmu RP.

Współorganizatorem Turnieju jest Fundacja „Projekty edukacyjne”. 

Fot. K. Zaborska, M. Maciuk