• Facebook
  • X
  • Instagram
  • Szukaj

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy ekshumowanych przez Instytut Pamięci Narodowej - Stary Ochędzyn, 2 września 2025 r.

2 września 2025 r. w Starym Ochędzynie (gm. Sokolniki, pow. wieruszowski) odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierzy ekshumowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Oddział IPN w Łodzi oraz Gminę Sokolniki, zgromadziło przedstawicieli władz, duchowieństwa, rodzin ofiar i mieszkańców regionu.

Obchody rozpoczęły się o godz. 11:00 uroczystą Mszą Świętą pogrzebową w kościele pw. św. Anny w Starym Ochędzynie, której przewodniczył biskup Damian Bryl – ordynariusz diecezji kaliskiej. Homilię wygłosił ks. Bogdan Tyc, proboszcz miejscowej parafii.

Po Mszy Świętej kondukt żałobny udał się na cmentarz parafialny, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. Egzekwie pogrzebowe, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, prowadził kapelan 15. Brygady Łączności w Sieradzu – ks. kpt. Marcin Naglik.

W czasie uroczystości głos zabrali:

  • Zastępca Wójta Gminy Sokolniki – Bartosz Górka,

  • Sekretarz Gminy Sokolniki – Ewelina Kos, która odczytała list Ministra Obrony Narodowej,

  • przedstawicielka rodzin – Wiesława Kluba.

Uroczystości w Starym Ochędzynie były nie tylko oddaniem należnej czci żołnierzom, ale także wyrazem pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

 

2 września 1939 r. w bitwie z Niemcami na polach Nowego Ochędzyna wraz dwoma innymi żołnierzami poległ Józef Dudaczyk, żołnierz batalionu Obrony Narodowej „Wieluń II”. Żołnierze zabezpieczali odwrót oddziału Obrony Narodowej po bitwie z siłami Wermachtu pod Krajanką. Szczątki Józefa Dudaczyka odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie. Tożsamość odnalezionego potwierdziły badania genetyczne.

 Informację o jego odnalezieniu i identyfikacji podano podczas uroczystości w Belwederze 22 lipca 2022 r. w gronie 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

1 września kompania „Wieluń II”, wchodząca w skład Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej stoczyła bitwę z oddziałami niemieckimi na polach pomiędzy pobliską Krajanką i Nalepą. Pomimo śmierci sześciu żołnierzy wykonano rozkaz, opóźniając marsz wojsk niemieckich. Po zakończeniu bitwy jej uczestnicy wycofali się w kierunku Sokolnik. 2 września kompania zabezpieczała drogę odwrotu batalionów ON prowadzącą z Wieruszowa, przez Nowy Ochędzyn, do Kopanin. Wówczas na polach Nowego Ochędzyna poległo trzech żołnierzy – Józef Dudaczyk, Stanisław Kin i Zygmunt Piechociński.

 

(Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Piechociński, Józef Dudaczyk)

Zygmunt Piechociński

ur. 9 kwietnia 1911 r. w Wieluniu, syn Antoniego i Marianny. Miał sześcioro rodzeństwa. Służbę wojskową odbył w 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Wiosną 1939 r. wcielony do Kompanii Obrony Narodowej „Wieluń II”. Brał udział w bitwie pod Krajanką.

Józef Dudaczyk

ur. 11 września 1909 r. w Wieluniu, syn Gabriela i Ewy. Miał brata i siostrę. Był absolwentem Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu. Wiosną 1939 r. powołano go do Kompanii Obrony Narodowej „Wieluń II”. Brał udział w boju pod Krajanką.

Stanisław Kin

ur. 2 listopada 1910 r. w Opojowicach, syn Franciszka i Józefy. Miał czworo rodzeństwa i narzeczoną, z którą planował ślub. Wiosną 1939 r. został zmobilizowany do Kompanii Obrony Narodowej „Wieluń II”. Brał udział w boju pod Krajanką. 

do góry