Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy o Ojcu Stefanie Miecznikowskim – Łódź, 20 grudnia 2016 – styczeń 2017

  • Plakat wystawy o o. Miecznikowskim

Od 20 grudnia 2016 do końca stycznia 2017 r. w kaplicy św. Krzysztofa przy Kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi prezentowana jest wystawa Oddziału IPN w Łodzi pt. „Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski TJ (1921-2004)”.

***

Wystawa „Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski TJ (1921-2004)” opowiada o legendarnym jezuicie, kapelanie NSZZ „Solidarność”. Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po raz pierwszy została otwarta 25 października 2011 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ojciec Stefan Miecznikowski był znanym duszpasterzem, magistrem nowicjatu i organizatorem pomocy charytatywnej. Działał kolejno w Nowym Sączu, Lublinie, Kaliszu, Łodzi i wszędzie zdobył sobie reputację wybitnego wychowawcy i opiekuna duchowego. Autorzy wystawy dowodzą, że jego sukcesy na tym polu były w pewnej mierze skutkiem jego doświadczeń harcerskich. Część wystawy została poświęcona osobom, które znacząco wpłynęły na jego rozwój intelektualny, m.in. dh. Aleksandrowi Kamińskiemu, o. Stanisławowi Wawrynowi i o. Jerzemu Mirewiczowi. Szczególny nacisk położono na okres stanu wojennego, kiedy o. Stefan kierował w Łodzi Ośrodkiem Pomocy Uwięzionym, Internowanym i ich Rodzinom. Instytucja ta, działająca przy kościele oo. jezuitów, objęła opieką ok. 500 rodzin działaczy „Solidarności” i opozycji demokratycznej.

Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autorami wystawy są pracownicy Oddziału IPN w Łodzi: Grzegorz Nawrot (komisarz wystawy), Paweł Spodenkiewicz i Milena Romanowska (projekt plastyczny).

do góry